niedziela, 25 maja 2014

Kalendarium imprez - Nijmegen 2014

Lato zbliża się wielkimi krokami. Pierwsze wielkie wydarzenia sezonu mamy już za sobą. Najpierw pomarańczowa fala zalała Holandię świętując pierwszy w historii Dzień Króla, potem zrobiło się nieco poważniej i wszyscy zamilkli w chwilowej zadumie wspominając poległy podczas II Wojny Światowej. Dodenherdenking to chyba jedyne święto w Holandii obchodzone w takim duchu jak większość polskich uroczystości. Następnego dnia jednak robi się znów weselej świętując Dzień Wyzwolenia.

Sezon tak naprawdę się dopiero zaczyna. Przed nami jeszcze całe lato, moi Drodzy, a to oznacza wiele imprez. Co i kiedy będzie się w tym roku działo w Nijmegen? Kiedy warto się wybrać do najstarszego miasta w Holandii?

29 MAJA – HEMELSVAART

To co u nas w Polsce jest świętem religijnym, w Holandii jest kolejną okazją do zorganizowania imprezy. Jak w Nijmegen będzie się świętowało Wniebowstąpienie? Zapraszając różnych artystów i zmieniając jedną z ulic w centrum miasta w wielka imprezę. Jak co roku na Molenstraat można będzie spodziewać się koncertów zarówno na zewnątrz, jak i imprez w licznych knajpkach. Niestety przyznam, że lista muzyków nic mi nie mówi. Sprawdzcie sami ;)

31 MAJA - FORTAROCK / EMPORIUM

W ostatni dzień maja Nijmegen stanie się rajem dla wielu fanów muzyki i imprezowiczów. Tego samego dnia odbędą się dwie wielkie i bardzo od siebie różne imprezy. Pierwsza to Fortarock, must-be dla wszystkich fanów metalu i heavy rocka. Line-up składający się z 18 bardziej i mnie znanych zespołów będzie prezentować się na trzech scenach już od 12:00 w południe. Będzie można zobaczyć m.in. takie gwiazdy jak Slayer, Behemoth, Dimmu Borgir. Na zakończenie organizatorzy zaplanowali koncert Iron Maiden. Będzie czego słuchać, a park Goffert podejrzewam, że będzie pękał w szwach!

W tym samamy czasie w sąsiednim Wjichen odbędzie się dziesiąta edycja festiwalu Emporium. Impreza organizowana przez club Matrixx przyciąga miłośników muzyki elektronicznej. Tematem przewodnim jest Rzymskie Imperium, a gwiazdami wieczoru będą Otto Knows ze Szwecji oraz kanadyjski duet DVBBS. 

7-9 CZERWCA – MUSIC MEETING

Jedno z moich ulubionych wydarzeń. Jeden w wielu parków w Nijmegen (ściślej mówiąc park Bakkenstein) na jeden weekend zamienia się w festiwal muzyczny "Music Meeting".  Miłośnicy dobrych dźwięków i międzynarodowych relacji znajdą z pewnością coś dla siebie. Liczni artyści z różnych stron świata dają przez dwa dni koncerty. Stoiska z jedzeniem kuszą egzotycznymi potrawami i przekąskami. Ponad to porę straganików z ręcznie robioną biżuterią, ubraniami, dekoracjami... Prawdziwa rewia barw w stylu boho.


8-9 CZERWCA – PINKSTEREN

Co tu dużo kryć, głównym wydarzeniem podczas Zielonych Świątków jest wspomniany powyżej festival Music Meeting. Ale to jednak nie koniec atrakcji. W centrum miasta odbywać się bedzie specjalny market. Miłośnicy zakupów i ulicznych straganów na pewno docenią ;)

12-18 LIPCA – VIERDAAGSE

Największa wydarzenie roku w Nijmegen. Tysiące ludzi wypełniają ulice tego na codzień spokojnego miasta. Amatorzy pieszych wędrówek z całego świata maszerują przez cztery dni przez miasto oraz okoliczne wsie/miasteczka. W tym roku będziemy obchodzić 98. tego typu imprezę. Ochotnicy już dawno zgłosili chęć marszu i pobili rekord w ilości zgłoszeń. Pomyślcie tylko co się będzie działo za dwa lata, kiedy wypadnie setna rocznica. Może powinnam już zacząć trenować i również wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu?
Obok Vierdaagse w tym samym czasie całe miasto ogarnia gorączka Zomerfeesten. Od południa do późnych godzin nocnych w centrum rozbrzmiewa muzyka na żywo, śmiech i zabawa. Sceny porozstawiane w każdym zakątku Starego Miasta oraz towarzyszące im bary, ogródki piwne i tarasy zapewniają rozrywkę tłumom imprezujących. Przez C A Ł Y tydzień. Coś takiego trzeba zobaczyć choćby raz w życiu.


15 SIERPNIA – NIJMEGEN ZINGT

Kto lubi śpiewać tego ucieszy ta impreza organizowana już od kilku lat. Wieczrem na Grote Markt w sercu Nijmegen rozbrzmiewać będą holenderskie klasyki oraz międzynarodowe serenady. Śpiewać każdy może, choć oczywiście pod nadzorem profesjonalistów. Przyjdź sam i zobacz jak Nijmegen śpiewa

30 SIERPNIA – WE LOVE THE 90’S

Kto nie lubi muzyki lat 90-tych? Sztywniaki jedne! Choć nie były to najlepsze jakościowo lata dla przemysłu muzycznego, to na imprezach sprawdza się znakomicie. Kiczowate boysband'y i wołające o pomstę do nieba Eurodance... Choć nie wiem jak tandetne by były, zawsze wywołują uśmiech (lub wręcz śmiech) i ciężko przy nich usiedzieć. W końcu to piosenki naszej młodości! Kto chciałby jeszcze raz usłyszeć 2 Unlimited, Gigi D'Agostino, Five, Dune albo Party Animals? Wpisujemy park Goffert do kalendarza na ostatnią sobotę wakacji!


6-7 WRZEŚNIA – SAMBAFESTIVAL

Kolejny festival obchodzący dziesiątą rocznicę. Warsztaty samby, pokazy tańca, wystepny. Gorące klimaty w sam raz na zokończenie letniego sezonu. 

17 WRZEŚNIA – BRUGGENLOOP


I na zakończenie polecam Wam jeszcze jedno sportowe wydarzenie. Marsz przez dwa mosty w Nijmegen. Coś dla amatorów ruchu i aktywnego wypoczynku. 

2 komentarze:

 1. Będę w Ams. znów od 13 do 17 sierpnia, więc może na coś się załapię? Tylko, tym razem zabieram i dzieci, więc będziemy nimi "zniewoleni" ;-). No właśnie kochana, a masz może jakiś pogląd na atrakcje dla dzieci? Co prawda to znów tylko 3 dni, ale dla nich to i tak wyprawa! Samolot, inny kraj... Może teraz uda nam się ta kawa? Jednak nic nie planujmy! To jeszcze kawał czasu, a plany jak wiesz... bywają zmienne w ostatniej chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ocho, jak z dzieciakami to koniecznie do Efteling musicie zajrzeć. To najsłynniejszy w Holandii park rozrywkowy z postaciami z klasycznych bajek. Każde dziecko w Holandii zna to miejsce ;)
   Będziemy pamiętać i zgadamy się tuż przed Twoim przylotem. Może tym razem nam się uda ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...