poniedziałek, 7 marca 2016

Plaża w Scheveningen

Każdy język ma swoje specjalne słowa, które są niezwykle trudne do wymówienia poprawnie dla obcokrajowców. Dla Holendrów przykładem takiego słowa jest nadmorska dzielnica Hagi, Scheveningen. Prawidłowa wymowa i akcent są tak specyficzne, że podczas II Wojny Światowej Holendrzy wyłapywali niemieckich szpiegów na podstawie wymowy tej właśnie nazwy! 

Pomimo trudnej wymowy, Scheveningen jest jedną w popularniejszych atrakcji turystycznych w tym kraju. Charakterystyczne molo jest tak rozpoznawalne, że nie sposób pomylić je z jakim kolwiek innym miejscem. Aż wstyd się przyznać, że po ponad 4 lata mieszkania w Holandii, dopiero niedawno odwiedziłam słynną plażę. Jak dobrze, że czasem ktoś znajomy z Polski przyjedzie z wizytą, to świetna wymówka, żeby wybrać się w nowe miejsca ;) 

Tak się właśnie złożyło, że przyjaciółka z liceum odwiedziła nasze kurnikowe progi, jako pierwszy zagraniczny gość na Kwiatkowej. A skoro wizyta, to jak tu nie zwiedzić najważniejszych miast Holandii, jak Amsterdam, Haga i Rotterdam?! I tak oto nadszedł ten dzień... mój pierwszy raz na haskiej plaży. 

Oh jak ja uwielbiam zimową odsłonę morskiego wybrzeża. Żadnych turystów smażących się na ręcznikach. Nieco surowy i dziki wygląd piasku. I ten szorstki, mroźny wiatr targający włosy i burzący fale. PS. Choć widoki może są lepsze, a molo znacznie wyższe, to jednak nasze sopockie bardziej mnie urzekło ;) 

5 komentarzy:

 1. Jako mieszkanka Hagi parokrotnie byłam już na tej słynnej plaży i potwierdzam ze klimat tam panujący jest unikatowy . Ja uwielbiam tam spacerować w okresie świat Bożego Narodzenia urzeka mnie atmosfera rodem z hollywoodzkich filmów. Latem i wiosną wolę jednak wraz z rodzinna wybrać się na którąś z mniejszych plaż ( Kijkduin czy tez ter Hiden) właśnie z uwagi na mniejsza liczbę turystów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że włąśnie z uwagi na te tłum nigdy nie wybrałam się jeszcze tam w ciepłym okresie. W chłodych miesiącach jeszcze na pewno wrócę!

   Usuń
 2. Byłem tam latem i przyznam, że plaża nie zrobiła na mnie wrażenia... myślę, że to przez tłumy ludzi. Na Twoich zdjęciach plaża wygląda fantastycznie i niesamowicie klimatycznie. Aż mam ochotę wstać zza biurka i się nią przespacerować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niktóre miejsca mają to do siebie, że tłum zabija cały urok... A przewre w pracy na świeżym powietrzu zawsze można sobie zrobić ;)

   Usuń
 3. Świetne zdjęcia! A plaża piękna, przypomina mi trochę nasze Międzyzdroje :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...